Virtual Power Plant czyli pomysł na optymalizację zużycia energii

Rozmawialiśmy z Grzegorzem Nowaczewskim z VPP w momencie kiedy energetykę zelektryzowało kilka wydarzeń; choćby pożar w Bełchatowie i negocjacje Zielonego Ładu. Dziś nie jest o tym ciszej, bo spór wokół Turowa trwa, dyskusje o przyszłości węgla i dekarbonizacji gospodarki trwają w najlepsze, a podwyżki cen energii dla wszystkich są faktem. Ten kontekst to najlepszy moment by dowiedzieć się czym są wirtualne elektrownie i jaką rolę mogą odgrywać – zwłaszcza teraz, kiedy przybywa zielonej energii. W jaki sposób funkcjonuje wirtualna elektrownia? Jak optymalizować i bilansować zużycie? Na czym polega sztuka zarządzania energią w budynku? Jak wirtualne elektrownie czynią budynki inteligentnymi? Nie mamy wątpliwości, że wirtualne elektrownie to przyszłość – posłuchajcie zatem dzisiejszej rozmowy. Aha, i będzie też wizjonersko! O budynkach przyszłości!

Sztuka zarządzania energią w taki sposób jaki my staramy się ją realizować, polega na tym, że sterowania energochłonnymi procesami (…) odbywają się w sposób zautomatyzowany.

Grzegorz Nowaczewski

O czym dziś rozmawiamy?

Klaudia Wojciechowska zapyta Grzegorza Nowaczewskiego z Virtual Power Plant m.in. o:

  • Czym są wirtualne elektrownie? 
  • Jakie są różnice między elektrowniami węglowymi a tymi ze źródeł odnawialnych? 
  • Jak efektywnie zarządzać energią? 
  • Jak obniżyć ślad węglowy?
  • Jak będą wyglądały budynki przyszłości i z jakich technologii będą korzystać?

Gość w studio

Grzegorz Nowaczewski

Założyciel i Członek Zarządu
Virtual Power Plant


Absolwent Politechniki Warszawskiej. Co-founder&CEO innowacyjnej spółki Virtual Power Plant (VPPlant). Od 2013 r. promuje w Polsce ideę Demand Side Response. Jest jednym z najbardziej wpływowych polskich przedsiębiorców w obszarze wykorzystania nowych technologii w energetyce. W ostatnim czasie pracuje nad włączeniem technologii blockchain do projektów energetycznych.

Dodatkowe materiały

TODO

Ponad 15 lat doświadczenia w konsultingu, tworzeniu wizji rozwiązań, projektowaniu produktów cyfrowych, sprzedaży i optymalizacji procesów biznesowych. Ekspert technologii proptech i doradca kluczowych graczy na rynku nieruchomości. Mówca, trener, mentor, wykładowca. Współzałożyciel fundacji Proptech Foundation. Prywatnie podróżnik i triathlonista amator.

Więcej w tym programie